Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
30III Pn - 8 4-6 Przel.Deszcz/Krupa Śnieżna (okresami) 980 W Dość Silny/Bardzo Silny
31III Wt 1 7÷8 5-6 Deszcz/Śnieg z Deszczem (w południe, po południu i wieczorem) 977 S, W Dość Silny/Bardzo Silny (wieczór i noc)
1IV Śr 2 6÷7 2-3 Przel.Deszcz/Krupa Śnieżna 988 W Dość Silny/Silny
2IV Cz 0 5÷6 1-2 Przel.Śnieg/Deszcz/Burza?-sporadycznie 996 W Dość Silny/Silny
3IV Pt -1 6 0-2 Przel.Deszcz/Krupa Śnieżna (lokalnie) 1002 W Umiarkowany
4IV So -2÷-1 6÷7 1-2 Przel.Deszcz/Śnieg (lokalnie) 1002 NW Umiarkowany
5IV Nd -2÷-1 6÷7 1-2 Przel.Śnieg/Deszcz (sporadycznie) 1006 NW Umiarkowany
6IV Pn -1 6 1 Przel.Deszcz/Śnieg 1008 NW Umiarkowany

Objaśnienia: ** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz:  W poniedziałek okolice Torunia dostaną się w zasięg głębokiego i aktywnego niżu atmosferycznego, którego centrum znajdzie się nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Ciśnienie w centrum tego układu spadnie do około 970 hPa. Większość terytorium naszego kontynentu jest w zasięgu niżów atmosferycznych i tylko krańce wschodnie i południowo-zachodnie będą w obszarze wyżów atmosferycznych. Niestety w ciągu najbliższych dni czekają nas bardzo duże i gwaltowne wahania ciśnienia atmosferycznego: w poniedziałek w ciągu dnia ciśnienie atmosferyczne zacznie coraz szybciej wzrastać, a kolejny gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego czeka nas już w najbliższy wtorek. Niestety bliskość potężnego niżu atmosferycznego spowoduje gwałtowny wzrost prędkości wiatru, który w poniedziałek w ciągu dnia osiągnie niebezpieczną prędkość - uwaga! zwłaszcza w godzinach południowych i częściowo popołudniowych lokalnie i w pojedynczych porywach wiatr osiągnie prędkość dochodzącą do około 70-75 km/h. Wiatr o takiej prędkości może już łamać niewielkie gałęzie drzew (spróchniałe lub uszkodzone drzewa stanowią już zagrożenie), a także lokalnie zrywać przewody energetyczne. Wiatr będzie wiał z południowego-zachodu, a pod koniec dnia również z zachodu. Na szczęście wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek wiatr będzie zmniejszał swoją prędkość, ale okresami może być jeszcze dość silny. 

Z zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie - w godzinach południowych i wczesnym popołudniem temperatura powietrza wzrośnie do około 8 stopni, a być może 9 stopni (ze względu na obniżający temperaturę odczuwalną wiatr będziemy odczuwać wyraźny chłód). Nikogo chyba nie zaskoczy informacja, że warunki biometeorologiczne będą niekorzystne (możliwe jest uczucie senności, rozdrażnienia, a także zwiększy się ryzyko bólów głowy).

W poniedziałek chmury będą przeważać na niebie, ale po południu możliwe są przejaśnienia, a nawet krótkotrwałe rozpogodzenia podczas których być może na chwilę zaświeci słońce (zachmurzenie duże/umiarkowane).  W ciągu dnia okresami będą się pojawiać opady deszczu (w tym opady przelotne), ale lokalnie również nie można wykluczyć drobnego gradu (lokalnie nie wykluczone są sporadyczne burza). Okresowe opady będą przeważnie umiarkowane, ale lokalnie może popadać dość intensywnie. Wieczorem opady powinny zanikać. Noc z poniedziałku na wtorek ponownie będzie znacznie zimniejsza (0-1 stopień), ale na ogół nie powinno padać (niebo dość często będzie się rozpogadzać). Wiatr będzie nieco słabszy niż w ciągu dnia i nie powinien być już niebezpieczny.  

We wtorek zwłaszcza w południe i po południu może obficie popadać deszcz lub deszcz ze śniegiem. Niestety późnym wieczorem i w nocy z wtorku na środę ponownie czeka nas silne uderzenie wiatru... W związku z dynamiczną (tym samym trudną w prognozowaniu) i potencjalnie dość niebezpieczną sytuacją pogodową zachęcam do regularnego zaglądania na niniejszą stronę.  

Aktualizacja: 30.03.2015 (6:45)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin