Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
26X Nd - 9 - - 1021 S Słaby
27X Pn 3-4 12 - - 1021 S Słaby/Umiark.
28X Wt 1-2 11-12 - - 1017 S, SE SŁaby/Umiark.
29X Śr 0 10-11 - - 1014 SW Słaby
30X Cz -1-0 9 0-1 Słaby Deszcz (sporadycznie po południu lub wieczorem) 1017 Zmienny Słaby
31X Pt 2-3 9 - - 1018 NW Umiark.
1XI So 2-3 9 - - 1014 S Słaby/Umiark.
2XI Nd 2 9 0-1 Słaby Przel.Deszcz (sporadycznie) 1006 SW Umiark.

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W niedzielę okolice Torunia w dalszym ciągu będą na skraju silnego wyżu atmosferycznego znad Rosji. Zwłaszcza północno-zachodnia Europa będzie pod działaniem aktywnych niżów atmosferycznych znad Oceanu Atlantyckiego. Ciśnienie atmosferyczne będzie bardzo wolno rosnąć i już w niedzielę wieczorem osiągnie wysoki poziom 1023 hPa. Wiatr będzie przeważnie słaby i wiać będzie z południa. Oznacza to powolny napływ nieco cieplejszego powietrza polarnego i stąd w niedzielę temperatura powinna być o kilka stopni wyższa od tej z soboty. Sporo zależy jednak od tego czy niskie chmury zaczną ustępować, co wcale nie jest przesądzone. W godzinach południowych i popołudniowych temperatura powietrza powinna wzrosnąć maksymalnie do około 9 stopni - powinniśmy odczuć ocieplenie, ale mimo to będzie przeważać odczucie delikatnego chłodu, a rano zimna.

Warunki biometeorologiczne będą się utrzymywać na pograniczu obojętnych i lekko niekorzystnych. W niedzielę prognoza dotycząca zachmurzenia jest niepewna, ponieważ utrzymujące się od soboty chmury piętra niskiego nie wszędzie będą ustępować. Miejscami przez większość dnia może przeważać zachmurzenie duże, ale szansa na dłuższe i dość liczne rozpogodzenia będzie zdecydowanie większa niż w sobotę (zachmurzenie umiarkowane, okresami i lokalnie wzrastające do dużego). W wielu miejscach powinniśmy więc na krócej lub dłużej zobaczyć dość pogodne niebo i słońce.

W nocy z niedzieli na poniedziałek przymrozków nie musimy się obawiać, ponieważ temperatura powietrza nad ranem spadnie do około 3-4 stopni. Pojawią się również dłuższe rozpogodzenia. W poniedziałek chmury piętra niskiego powinny ostatecznie ustąpić i tym samym powinna przeważać dość słoneczna pogoda, przy całkiem przyjemnej jak na koniec października temperaturze powietrza. We wtorek pogoda nie ulegnie większym zmianom, ale początek dnia może być mglisty.

Aktualizacja: 26.10.2014 (7:40)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin