Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
30IX Wt 11 16 2-4* Okresami Deszcz 1017 SE, E Słaby
1X Śr 11-12 16 0-1 Przel.Deszcz (sporadycznie zwłaszcza w I części dnia) 1021 E Umiark./Słaby
2X Cz 10 17 - - 1021 SE Słaby/Umiark.
3X Pt 7-8 17 - - 1022 SE Słaby
4X So 6 17 - - 1018 SE Umiark.
5X Nd 5 17-18 - - 1018 SE Umiark.
6X Pn 6 16 - - 1017 SE Umiark.
7X Wt 5-6 16 - - 1015 S Umiark.

Objaśnienia: * We wtorek oraz zwłaszcza w pierwszej części nocy z wtorku na środę istnieje dość duże prawdopodobieństwo wystąpienia (75%) okresami słabych lub umiarkowanych opadów deszczu. Najwięcej opadów i najwieksza na nie szansa będzie po południu i wieczorem, ale w pozostałej części dnia lokalnie i sporadycznie możłiwy jest słaby deszcz.

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: We wtorek okolice Torunia dostaną się na skraj płytkiej (stosunkowo wysokie ciśnienie atmosferyczne) zatoki niżowej związanej z niżem znad zachodniej części Europy. Od Półwyspu Skandynawskiego, przez częściowo Europę Środkową, aż po Morze Śródziemne będzie się rozciągać wyż atmosferyczny. Napłynie nieznacznie chłodniejsze (nadal jednak dość ciepłe) powietrze polarne. Dodatkowo w związku z mocno ograniczonym dopływem energii słonecznej temperatura powietrza będzie o kilka stopni niższa od tej z poniedziałku (będzie chłodniej) - w godzinach południowych i popołudniowych okresami będzie ona wzrastać maksymalnie do 16 stopni (będziemy na pograniczu komfortu termicznego i chłodu). Warunki biometeorologiczne nieco się pogorszą i będą umiarkowanie niekorzystne.

Nadal dość wysokie ciśnienie atmosferyczne będzie przeważnie stabilne. Wiatr będzie na ogół słaby lub bardzo słaby i wiać będzie z południowego-wschodu lub wschodu. We wtorek chmur będzie zdecydowanie więcej niż w ostatnich dniach - przeważać będzie zachmurzenie duże/całkowite ze sporadycznymi i lokalnymi przejaśnieniami. W ciągu dnia okresami będzie się pojawiać słaby lub umiarkowany deszcz, ale najwięcej opadów i największa na nie szansa będzie późnym popołudniem i wieczorem. W pozostałej części dnia lokalnie i sporadycznie możliwy jest słaby deszcz. Nocą z wtorku na środę, a zwłaszcza w jej pierwszej części nadal okresami może popadać deszcz, ale noc będzie dość przyjemna pod względem temperatury powietrza (około 11-12 stopni). Lokalnie możliwe są zamglenia. W środę w pierwszej części dnia możłiwy jest sporadyczny i przelotny deszcz, a temperatura powietrza utrzyma się na podobnym poziomie.

Aktualizacja: 30.09.2014 (6:40)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin