Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
2III Pn 3 6 2-4* Deszcz/Przel.Deszcz (początek nocy z nd/pn i dzień)
988 SW, W
Umiark./Dość Silny
3III Wt 1 5÷6 1 Przel.Deszcz/Krupa Śnieżna (sporadycznie)
1005 W Dość Silny
4III Śr 0 4 1-2 Przel.Śnieg/Deszcz
1006 W Umiark./Dość Silny
5III Cz -2 4 1-2 Przel.Śnieg 1008 W Słaby
6III Pt -3÷-2 3÷4 - -
1013 N Słaby/Umiark.
7III So -3 4 - - 1019 W Umiark./Słaby
8III Nd -1 4÷5 1 Przel.Deszcz 1021 SW Umiarkowany

Objaśnienia: * W niedzielę wieczorem oraz w pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek istnieje dość duże prawdopodobieństwo wystąpienia (70%) sporadycznych i na ogół słabych opadów deszczu lub mżawki. W poniedziałek w ciągu dnia istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia (85%) okresami opadów deszczu o słabej lub umiarkowanej intensywności.

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: Późnym wieczorem oraz w pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek sporadycznie będzie się pojawiał słaby deszcz lub mżawka. W nocy temperatura powietrza powinna się utrzymać powyżej zera stopni (około 3 stopni). Przeważać będzie pochmurne niebo. 

W poniedziałek okolice Torunia dostaną się w zasięg aktywnych niżów atmosferycznych, które przemieszczają się głównie nad północną i zachodnią Europą. Wyże atmosferyczne będą obejmować tylko krańce południowe i wschodnie Europy. W nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek na początku dnia ciśnienie atmosferyczne będzie szybko spadać (w poniedziałkowe południe obniży się do około 988 hPa), po czym już po południu zacznie dość szybko rosnąć i ten wzrost utrzyma się również w nocy z poniedziałku na wtorek. Na początku dnia wiatr będzie słaby/umiarkowany, ale w dalszej części dnia jego prędkość znacznie wzrośnie i po południu oraz wieczorem wiatr będzie dość silny i porywisty (w porywach powieje z prędkością do 55-60 km/h). Wiatr będzie wiał przeważnie z południowego-zachodu. Z zachodu zacznie napływać nieznacznie chłodniejsze i wilgotne powietrze polarne, a dodatkowo większa ilość chmur i opady spowodują, że temperatura maksymalna będzie niższa od tej z niedzieli i w południe oraz po południu wzrośnie do 6 stopni - z uwagi na obniżający temperaturę odczuwalną wiatr poczujemy wyraźny chłód. Pogoda będzie niekorzystnie wpływać na nasz organizm.

W poniedziałek chmur będzie zdecydowanie więcej i tym samym przeważać będzie zachmurzenie całkowite/duże i tylko późnym popołudniem jest szansa na lokalne większe  przejaśnienia (zachmurzenie duże/umiarkowane). W ciągu dnia dość często będzie padał deszcz o umiarkowanej lub słabej intensywności. W nocy z poniedziałku na wtorek mimo liczniejszych rozpogodzeń temperatura powietrza będzie dodatnia (około 1 stopnia), ale padać przez większość nocy nie powinno. Wiatr w dalszym ciągu będzie dość silny i porywisty, zachodni.

We wtorek już rano mogą się pojawiać przelotne opady śniegu z deszczem, a być może lokalnie pojawi się sam śnieg - w ciągu dnia przelotne opady będą sporadyczne. W ciągu dnia warunki termiczne będą podobne do tych z poniedziałku (wiatr nadal będzie obniżał temperaturę odczuwalną). Przed nami kilka dni z napływem zimniejszych i wilgotnych mas powietrza (może przelotnie popadać śnieg, a począwszy od nocy ze środy na czwartek będzie się pojawiał słaby mróz), ale już w kolejnym tygodniu (od 8-9 marca) prawdopodobnie temperatura gwałtownie wzrośnie i być może poczujemy pierwszy przejściowy powiew wiosny...

Aktualizacja: 01.03.2015 (20:10)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin