Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
31I So -1 1* 2* Śnieg (I część nocy; Słaby Śnieg sporadycznie w dzień) 972 SW Umiark.
1II Nd -2÷-1 0÷1 - - 979 SW Umiark.
2II Pn -2 1 1 Słaby Śnieg (głównie II część dnia) 982 SW Umiark.
3II Wt -1÷0 1 1 Słaby Śnieg (okresami) 990 SW Umiark.
4II Śr -5÷-3 0 - - 997 NE Słaby
5II Cz -3 0 0-1 Słaby Śnieg 995 NE Umiark.
6II Pt -2 0÷1 2-3 Śnieg 993 N, NW Umiark.

Objaśnienia:  * W piątek wieczorem i w pierwszej części nocy z piątku na sobotę istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia (95%) przeważnie opadów śniegu (z upływem czasu coraz słabszych), a więc śniegu powoli będzie przybywać, ale jego warstwa nie przekroczy 3 cm grubości - będzie ślisko. Po północy opady będą szybko słabnąć i zanikać. W sobotę w ciągu dnia przeważać będą okresy bezopadowe, ale sporadycznie możliwy jest słaby śnieg.

* W sobotę zwłaszcza po południu i wieczorem wyraźnie wyczuwalny nieprzyjemny wiatr będzie dość wyraźnie obniżał temperaturę odczuwalną - będzie nam zimno.

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W piątek wieczorem i w pierwszej części nocy z piątku na sobotę będzie padał śnieg, lokalnie nie wykluczony jest śnieg z deszczem. Po północy opady będą szybko słabnąć i zanikać. Śniegu będzie więc nadal przybywać (jego warstwa jednak nie przekroczy 3 cm grubości), tym bardziej, że temperatura powietrza będzie się utrzymywać na poziomie zera stopni, a nad ranem nieco poniżej tej wartości (na drogach i chodnikach w wielu miejscach będzie ślisko, chociaż temperatura około zera będzie ułatwiać pracę drogowcom).

W sobotę okolice Torunia będą w zasięgu głębokiego niżu atmosferycznego, którego centrum znajduje się nad południową częścią Bałtyku. Praktycznie cała Europa jest w zasięgu niżów. Ciśnienie atmosferyczne w dalszym ciągu będzie bardzo niskie (w nocy z piątku na sobotę wyniesie zaledwie 969 hPa), ale w sobotę w drugiej części dnia zacznie delikatnie rosnąć. Rano i przed południem wiatr będzie przeważnie słaby, tylko chwilami umiarkowany, ale po południu i wieczorem przyspieszy i jego prędkość okresami będzie wzrostać do około 40 km/h. Wiatr zmieni kierunek z południowo-wschodniego na południowo-zachodni. Nadal napływać będzie bardzo chłodne powietrze polarne i w godzinach południowych i częściowo popołudniowych temperatura powietrza wzrośnie maksymalnie do 1 stopnia (pojawi się bardzo słaba odwilż). Zwłaszcza w drugiej części dnia ze względu na wyraźnie wyczuwalny nieprzyjemny wiatr będzie nam zimno. Warunki biometeorologiczne nieco się poprawią i będą na pograniczu obojętnych i umiarkowanie niekorzystnych.

W piątek na niebie będą dominować chmury, ale w ciągu dnia możliwe są przejaśnienia, a być może nawet rozpogodzenia (zachmurzenie duże, okresami umiarkowane). Opady śniegu będą się przemieszczać głównie nad wschodnią częścią Polski i tym samym w Toruniu będą przeważać okresy bez opadów - jednak sporadycznie możliwy jest słaby śnieg.

W nocy z soboty na niedzielę pojawi się słaby mróz do około -3÷-2 stopni. Okresami będą się pojawiać rozpogodzenia podczas których zanotujemy najniższe prognozowane wartości temperatury powietrza. W niedzielę pogoda będzie bardzo podobna.

Aktualizacja: 30.01.2015 (19:50)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin