Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
1IX Pn - 21 0,0-0,5 Słaby Przel.Deszcz (sporadycznie głównie na początku dnia) 1010 E Umiark.
2IX Wt 12 20 - - 1014 E, NE
Umiark.
3IX Śr 12-13 22-23 - - 1017 NE Słaby/Umiark.
4IX Cz 12 23-(24?) - - 1016 E Słaby/Umiark.
5IX Pt 12 23-24 - - 1013 SE Słaby
6IX So 11 24 - - 1008 NW
Słaby/Umiark.
7IX Nd 11 22 - - 1010 NW Umiark.
8IX Pn 10-11 21 - - 1014 NW Umiark.

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W poniedziałek okolice Torunia będą pomiędzy dość rozległym i aktywnym niżem atmosferycznym z centrum nad Włochami, a coraz silniejszym wyżem atmosferycznym znad Finlandii. W dalszym ciągu napływać będzie umiarkowanie ciepłe powietrze polarne i tym samym po południu temperatura powietrza powinna wzrosnąć do około 21 stopni - będziemy na pograniczu ciepła i komfortu termicznego. Nawet początek dnia będzie w miarę komfortowy pod względem temperatury, chociaż okresami pojawi się nieco chłodniejszy wiatr. W poniedziałek w ciągu dnia ciśnienie atmosferyczne będzie bardzo wolno rosnąć. Wiatr przeważnie będzie wiał z umiarkowaną prędkością z kierunku wschodniego. Warunki biometeorologiczne utrzymywać się będą na pograniczu obojętnych i lekko niekorzystnych.

W poniedziałek na niebie dominować będą chmury (zachmurzenie umiarkowane, okresami duże), ale sporadyczne przejaśnienia i dłuższe rozpogodzenia również powinny się pojawiać. Intensywne opady deszczu i burze występować będą głównie w zachodniej i południowej Polsce i tym samym powinny ominąć Toruń w dość bliskiej odległości. Mimo to na początku dnia nie wykluczony jest lokalnie sporadyczny słaby przelotny deszcz. Niestety w niedzielę po południu i wieczorem intensywne przelotne opady ominęły Toruń od zachodu i dość dalekiej odległości od północnego-wschodu (tylko w nocy lokalnie bardzo słabo popadało (0,4-1,0 mm). Jest to o tyle niekorzystne, że przynajmniej do około 10 września szansa na nawet słabe opady będzie niewielka i tym samym gleby ulegną jeszcze większemu i głębszemu przesuszeniu.

Noc z poniedziałek na wtorek będzie dość komfortowa pod względem temperatury powietrza (około 12 stopni) i na ogół sucha. Dominować jednak będzie dość pochmurne niebo. We wtorek utrzyma się bardzo podobny typ pogody (jest szansa, że chmur będzie mniej), a od środy do końca tygodnia wyże atmosferyczne zapewnią nam bardzo korzystną dla naszych organizmów aurę. Nie będzie ona jednak zbyt sprzyjająca zwłaszcza dla wielu rolników, którzy czekają na solidniejsze opady deszczu.

Aktualizacja: 01.09.2014 (6:30)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin