Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
 20IV Pn   3

 11÷12

- - 1013 Dość Silny/Silny 
 21IV Wt    0÷1   13 (14?) -  -   1016  Umiark./Dość Silny 
 22IV Śr   0  14÷15  - - 1016 SE Słaby/Umiark.
 23IV Cz    2÷3    15÷16  0-0,5 Słaby Przel.Deszcz (sporadycznie)  1010 NW  Umiarkowany 
 24IV Pt    5÷6    17÷18  - -  1005  SW  Umiarkowany 
 25IV So  19  1-2 Przel.Deszcz/Burza  999  SW  Umiarkowany 
26IV Nd  7÷8  18   1-2  Przel.Deszcz (sporadycznie)  1008  Słaby/Umiark. 

Objaśnienia: ** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: Noc z niedzieli na poniedziałek będzie bardzo chłodna z temperaturą minimalną około 3 stopni. Chmury będą się przeplatać z licznymi rozpogodzeniami.

W poniedziałek Toruń w dalszym ciągu będzie na skraju silnego wyżu atmosferycznego znad zachodniej części Europy. Zwłaszcza nad wschodnią częścią naszego kontynentu dominować będą niże atmosferyczne. W nocy z niedzieli na poniedziałek ciśnienie atmosferyczne nieznacznie (o 3-4 hPa) spadnie, po czym w ciągu dnia będzie bardzo wolno rosnąć. Dość duża różnica ciśnienia atmosferycznego (około 35 hPa) pomiędzy niżami znad wschodniej Europy i wyżem znad zachodniej jej części przyczyni się do wzrostu prędkości północnego wiatru, który będzie dość silny, a w porywach silny osiągający chwilami prędkość do około 60 km/h - wieczorem wiatr powinien zmniejszać swoją prędkość. Z północy będzie napływać chłodna masa powietrza i dlatego mimo znacznego dopływu energii słonecznej wczesnym popołudniem temperatura powietrza wzrośnie do 11-12 stopni - w ciągu dnia odczuwać będziemy chłód (rano i wieczorem zimno), głównie z powodu obniżającego temperaturę odczuwalną wiatru. Warunki biometeorologiczne ulegną pogorszeniu i będą przeważnie umiarkowanie niekorzystne.

W poniedziałek chmur powinno być zdecydowanie mniej niż w niedzielę i tym samym przeważać będzie słoneczna pogoda (zachmurzenie małe, sporadycznie umiarkowane). Niestety w nocy z poniedziałku na wtorek możliwe są zwłaszcza przy gruncie słabe przymrozki, ale na wysokości 2 metrów nad ziemią temperatura powinna obniżyć się do 0÷1 stopnia. Wtorkowy poranek będzie więc zimny. W nocy wiatr będzie wyraźnie słabszy niż w ciągu dnia.

We wtorek wiatr będzie nieco słabszy, chociaż okresami może być jeszcze dość silny. Temperatura powinna być nieco wyższa, a na niebie dominować będzie słońce i tylko nieliczne chmury. W nocy z wtorku na środę ponownie możliwe są przymrozki... Z każdym kolejnym dniem temperatura powietrza będzie stopniowo wzrastać. 

Aktualizacja: 19.04.2015 (20:00)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin