Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
28VII Pn 19 31-32 2-9* Przel.Deszcz/Burza (późnym popołudniem, wieczorem i na początku nocy)
1005 SE Słaby/Umiark.
29VII Wt 19-20 32 2-8 Przel.Deszcz/Burza (późnym popołudniem, wieczorem)
1005 S Słaby
30VII Śr 19 30 2-7 Przel.Deszcz/Burza (pod koniec dnia)
1002 S Umiark.
31VII Cz 17-18 26-27 2-5 Przel.deszcz/Burza
1004 NW Umiark.
1VIII Pt 16 27-28 - - 1006 NE Słaby/Umiark.
2VIII So 17 31 - - 1003 SE Słaby/Umiark.
3VIII Nd 19 32 2-4 Przel.Deszcz/Burza 1004 S Umiark.

Objaśnienia: * W poniedziałek zwłaszcza późnym popołudniem, wieczorem i na samym początku nocy z niedzieli na poniedziałek istnieje umiarkowane/dość duże prawdopodobieństwo wystąpienia (60-70%) przelotnych opadów deszczu i lokalnych aktywnych elektrycznie burz. Lokalnie burze mogą być silniejsze z ulewnym deszczem (nie można wykluczyć niezbyt dużego gradu). Zjawisk burzowych będzie jednak niezbyt dużo (bardzo wolno będą się przemieszczać), a więc trudno określić gdzie dokładnie się one pojawią, a które obszary ominą. Na samym początku nocy ewentualne komórki burzowe powinny szybko zanikać.

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: Noc z niedzieli na poniedziałek będzie bardzo ciepła (około 19 stopni), dość pogodna i na ogół sucha. Być może lokalnie zwłaszcza w ścisłym centrum miasta będzie to tzw. noc tropikalna (temperatura powietrza nie spadnie poniżej 20 stopni). Z tego powodu u niektórych osób mogą się pojawiać problemy ze spaniem.

W poniedziałek okolice Torunia nadal będą na skraju wyżu atmosferycznego znad Rosji. Nad pozostałym obszarem Europy będą dominować płytkie niże atmosferyczne. Z południowego-wschodu w dalszym ciągu napływać będzie gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Po południu w wyniku silnej operacji słonecznej nagrzeje się ono do 31-32 stopni - w godzinach południowych i popołudniowych będzie upalnie, jedynie w trakcie i po ewentualnych opadach pod koniec dnia tylko lokalnie będzie się przejściowo ochładzać. Wiatr rano i częściowo przed południem wiatr będzie słaby, ale zwłaszcza po południu jego prędkość wzrośnie do umiarkowanej. Wiatr nadal wiać będzie z południowego-wschodu. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, głównie z uwagi na silny tzw. stres gorąca, połączony ze zwiększonym odczuciem parności. Pamiętajmy o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie i unikajmy silnie nasłonecznionych miejsc szczególnie pomiędzy godzinami 11-16.

W poniedziałek przez większą część dnia powinna przeważać słoneczna pogoda (zachmurzenie małe/umiarkowane), jednak późnym popołudniem i wieczorem silnie rozbudowanych chmur kłębiastych w wielu miejscach będzie przybywać (zachmurzenie umiarkowane, okresami duże). Późnym popołudniem, wieczorem i na samym początku nocy z poniedziałku na wtorek lokalnie możliwe są (prawdopodobieństwo umiarkowane/dość duże) nieco silniejsze burze z ulewnym deszczem (nie można wykluczyć na ogół niewielkiego gradu). Ewentualnych burz będzie niezbyt dużo (będą się one bardzo wolno przemieszczać przeważnie z południa na północ), a więc trudno określić gdzie dokładne mogą się pojawić, a które obszary ominą - sytuacja może być więc podobna do tej z niedzieli. W niedzielę zgodnie z prognozą późnym popołudniem i wieczorem w okolicach Torunia i nieco dalej pojawiły się lokalne dość intensywne przelotne opady deszczu, a na wschód od Bydgoszczy, na północ od Lubicza i pomiędzy Rypinem, a Skępem zagrzmiało.

Noc z poniedziałku na wtorek nadal będzie bardzo ciepła (około 19-20 stopni), a więc miejscami będzie to tzw. noc tropikalna. Ewentualne burze na samym początku nocy powinny szybko zanikać. We wtorek utrzyma się bardzo podobny typ pogody upalnej z możliwością silniejszych burz zwłaszcza po koniec dnia.

Aktualizacja: 27.07.2014 (20:35)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 Zapraszam również na stronę:

 https://www.facebook.com/pages/Pogoda-w-Toruniu/515422255216221

 

Licznik odwiedzin