Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
23X Cz 5-6 7 - - 1013 NE, E Umiark.
24X Pt -1-0
5-6 - - 1019 SE Umiark.
25X So -1-0 6 0-1 Słaby Deszcz (sporadycznie w nocy z soboty na niedzielę) 1018 SE Umiark.
26X Nd 4 12 - - 1018 SE Umiark.
27X Pn 5-6 11-12 - - 1017 S Umiark.
28X Wt 2-3 11 - - 1014 S Umiark.
29X Śr 2-3 11-12 2-3 Deszcz (pod koniec dnia) 1002 SW Umiark.

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W nocy ze środy na czwartek temperatura powietrza będzie się obniżać i nad ranem spadnie do około 5-6 stopni, a okresami nieco bardziej dokuczliwy umiarkowany wiatr będzie obniżał temperaturę odczuwalną.

W czwartek okolice Torunia dostaną się na skraj silnego wyżu atmosferycznego, którego centrum znajduje się nad Finlandią. Południowa część naszego kraju będzie jeszcze w zasięgu aktywnego niżu atmosferycznego znad południowo-wschodniej Europy. W związku z rozwojem wyżu znad Finlandii, zarówno w nocy ze środy na czwartek jak i w czwartek przez większą część dnia ciśnienie atmosferyczne będzie szybko rosnąć. Wiatr będzie dość wyraźnie wyczuwalny (będzie bardzo chłodny) i będzie wial przeważnie z umiarkowaną prędkością z północnego-wschodu lub ze wschodu. Ze wschodu zwłaszcza w przyziemnej warstwie atmosfery będzie wspomniany wyż będzie do nas kierował coraz bardziej wychłodzone powietrze polarno-kontynentalne. Napływa ono do nas znad północno-zachodniej Rosji. W ciągu dnia temperatura powietrza będzie o około 4 stopnie niższa od tej ze środy i po południu wzrośnie maksymalnie do około 7 stopni - będziemy odczuwać wyraźny nieprzyjemny chłód lub zimno.

Warunki biometeorologiczne nieco się poprawią i będą na pograniczu obojętnych i lekko niekorzystnych. W czwartek chmur nadal będzie bardzo dużo, ale szansa na popołudniowe przejaśnienia i rozpogodzenia będzie nieco większa niż w środę (zachmurzenie duże, po południu być może okresami umiarkowane). W środę zgodnie z poranną prognozą opady ominęły nas od strony południowej i południowo-zachodniej (tylko okresami pojawiał się słaby deszcz lub mżawka). Na południu Polski i w centrum solidnie padało, a wysoko w górach spadł śnieg.

W nocy z czwartku na piątek w wyniku pojawienia się dłuższych rozpogodzeń i napływu bardzo chłodnego powietrza temperatura powietrza jeszcze bardziej się obniży i nad ranem spadnie do około zera stopni (w wielu miejscach mogą się pojawić słabe przymrozki). W piątek będzie o kolejne 2-3 stopnie zimniej, ale możemy się spodziewać okresami nawet bezchmurnego nieba. Nocą z piątku na sobotę w wielu miejscach pojawi się słaby mróz - jeśli ktoś nie boi się zimna to będzie mógł podziwiać rozgwieżdżone niebo.

Aktualizacja: 22.10.2014 (19:50)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin