Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
22VIII Pt 7-8 21 0-1* Słaby Przel.Deszcz (sporadycznie i lokalnie po południu) 1009 SW, S
Słaby/Umiark.
23VIII So 12-13 21-22 1-2 Przel.Deszcz (sporadycznie pod koniec dnia) 1007 SW Umiark.
24VIII Nd 12 19 1-3 Przel.Deszcz/(Burza?) - sporadycznie 1007 W Umiark.
25VIII Pn 11 19 1-2 Przel.deszcz 1010 W Umiark.
26VIII Wt 10-11 21 - - 1005 W Umiark.
27VIII Śr 12-13 20-21 1-2 Przel.Deszcz (sporadycznie) 1001 SW Słaby/Umiark.
28VIII Cz 12 21-22 - - 1000 SW Słaby/Umiark.

Objaśnienia: * W piątek po południu istnieje małe/umiarkowane prawdopodobieństwo wystąpienia (30-40%) sporadycznych i lokalnych słabych przelotnych opadów deszczu. Przelotnych opadów jeśli w ogóle się pojawią powinno być bardzo mało i tym samym na przeważającym obszarze przez cały dzień może być sucho.

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: Noc z czwartku na piątek będzie dość pogodna i sucha, ale będzie to zimna noc i piątkowy poranek (w godzinach od trzeciej do siódmej temperatura powietrza powinna się obniżyć do 7-8 stopni. Wiatr powinien być na ogół słaby. Przyczynami tak znacznego jak na sierpień spadku temperatury powietrza będą napływ dość chłodnego powietrza, pogodne niebo i slaby wiatr. Do rekordu najniższej temperatury w sierpniu będzie jednak sporo brakować - w 1973 roku pod koniec sierpnia spadła ona do zaledwie 1,4 stopnia!

W piątek okolice Torunia będą pomiędzy słabym wyżem atmosferycznym znad pogranicza Polski i Ukrainy, a niżem atmosferycznym znad Morza Północnego. Napłynie nieznacznie cieplejsze powietrze polarne, które po południu ogrzeje się do około 21 stopni - w godzinach południowych i popołudniowych powinniśmy odczuwać komfort termiczny, a okresami w słońcu delikatne ciepło. Pamiętajmy jednak o bardzo chłodnym początku dnia. Stabilne ciśnienie atmosferyczne w drugiej części dnia nieznacznie spadnie. Wiatr w pierwszej części dnia będzie na ogół słaby i tylko okresami po południu może wiać z umiarkowaną prędkością. Wiatr będzie wiał z południowego-zachodu, okresami również z południa. Warunki biometeorologiczne nadal będą umiarkowanie korzystne.

W piątek podobnie jak to mialo miejsce w czwartek przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane, ale zwłaszcza na początku i pod koniec dnia powinna przeważać dość słoneczna pogoda (zachmurzenie małe). W ciągu dnia tworzyć się będą głównie dość dobrze rozbudowane chmury kłębiaste, ale liczne przejaśnienia i rozpogodzenia również będą się pojawiać. Lokalnie i sporadycznie po południu nie można wykluczyć (prawdopodobieństwo małe/umiarkowane) pojawienia się słabego przelotnego deszczu. Przelotnych opadów jeśli w ogóle się pojawią powinno być bardzo mało i tym samym na przeważającym obszarze przez cały dzień może być sucho. W czwartek po południu i wieczorem pojawiły się w okolicach Torunia i w samym mieście sporadyczne przelotne opady (suma opadów niestety była niewielka i lokalnie wyniosła około 1-2 mm).

Noc z piątku na sobotę z uwagi na większą ilość chmur będzie już nieco "cieplejsza" (12-13 stopni). Padać na ogół nie powinno, ale lokalnie nie można całkowicie wykluczyć wręcz symbolicznego przelotnego deszczu. W sobotę temperatura powietrza powinna być komfortowa, zwłaszcza podczas okresów słonecznej pogody. Pod koniec dnia tylko lokalnie może przelotnie popadać. W niedzielę będzie chłodniej, zwiększy się również szansa na przelotny deszcz.

Aktualizacja: 21.08.2014 (20:10)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin