Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
26X Nd - 9-(10?) - - 1021 S Słaby
27X Pn 3-4 12 - - 1021 S Słaby/Umiark.
28X Wt 1-2 11-12 - - 1017 S, SE SŁaby/Umiark.
29X Śr 0 10-11 - - 1014 SW Słaby
30X Cz -1-0 9 0-1 Słaby Deszcz (sporadycznie po południu lub wieczorem) 1017 Zmienny Słaby
31X Pt 2-3 9 - - 1018 NW Umiark.
1XI So 2-3 9 - - 1014 S Słaby/Umiark.
2XI Nd 2 9 0-1 Słaby Przel.Deszcz (sporadycznie) 1006 SW Umiark.

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W niedzielę okolice Torunia w dalszym ciągu będą na skraju silnego wyżu atmosferycznego znad Rosji. Zwłaszcza północno-zachodnia Europa będzie pod działaniem aktywnych niżów atmosferycznych znad Oceanu Atlantyckiego. Ciśnienie atmosferyczne będzie bardzo wolno rosnąć i już w niedzielę wieczorem osiągnie wysoki poziom 1023 hPa. Wiatr będzie przeważnie słaby i wiać będzie z południa. Oznacza to powolny napływ nieco cieplejszego powietrza polarnego i stąd w niedzielę temperatura powinna być o kilka stopni wyższa od tej z soboty. Sporo zależy jednak od tego czy niskie chmury zaczną ustępować, co wcale nie jest przesądzone. W godzinach południowych i popołudniowych temperatura powietrza powinna wzrosnąć maksymalnie do około 9 stopni, a być może lokalnie zobaczymy około 10 stopni - powinniśmy odczuć wyraźne ocieplenie, ale mimo to będzie przeważać odczucie delikatnego chłodu, a rano zimna.

Warunki biometeorologiczne będą się utrzymywać na pograniczu obojętnych i lekko niekorzystnych. W niedzielę prognoza dotycząca zachmurzenia jest niepewna, ponieważ utrzymujące się od soboty chmury piętra niskiego nie wszędzie będą ustępować. Miejscami przez większość dnia mogą się one często pojawiać (zwłaszcza na zachód od Torunia), ale dłuższe i dość liczne rozpogodzenia powinny przeważać (zachmurzenie małe/umiarkowane, okresami i lokalnie wzrastające do dużego). W wielu miejscach przez sporą część dnia powinniśmy się cieszyć dość słoneczną pogodą.

W nocy z niedzieli na poniedziałek przymrozków nie musimy się obawiać, ponieważ temperatura powietrza nad ranem spadnie do około 3-4 stopni. Pojawią się również dłuższe rozpogodzenia. W poniedziałek chmury piętra niskiego powinny ostatecznie ustąpić i tym samym powinna przeważać dość słoneczna pogoda, przy całkiem przyjemnej jak na koniec października temperaturze powietrza. We wtorek pogoda nie ulegnie większym zmianom, ale początek dnia może być mglisty.

Aktualizacja: 26.10.2014 (7:40)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin