Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
25VII Pt - 26 1-3* Przel.Deszcz
1009 E, SE
Słaby/Umiark.
26VII So 17-18 28-29 2-6 Przel.Deszcz/Burza (sporadycznie) 1008 SE, E
Umiark./Słaby
27VII Nd 18-19 31 3-10 Przel.Deszcz/Burza (po południu i wieczorem) 1007 SE Umiark.
28VII Pn 18-19 29-30 3-6 Przel.Deszcz/Burza (w II części dnia i noc)
1006 W Słaby/Umiark.
29VII Wt 18 29 3-6 Przel.Deszcz/Burza 1005 S Słaby
30VII Śr 19 28 2-3 Przel.Deszcz/Burza (sporadycznie) 1002 S Umiark.
31VII Cz 17-18 26-27 - - 1003 NW Umiark.
1VIII Pt 16 26 - - 1008 NW Słaby/Umiark.

Objaśnienia: * W piątek istnieje umiarkowane/dość duże prawdopodobieństwo wystąpienia (55-65%) przelotnych opadów deszczu (szansa na słabą burzę będzie niewielka). Ewentualnych przelotnych opadów będzie niezbyt dużo.

Godz. 12:00 - okolice Torunia są na granicy strefy opadów, która rozciąga się od Mazowsza i Ziemi Łódzkiej, aż po Wielkopolskę, Kujawy i częściowo Pomorze (przesunęła się ona o około 50 km na północ w stosunku do jej prognozowanego położenia). Jeszcze po południu (zwłaszcza pomiędzy godzinami 13:30 i 15-tą) możliwe są okresami opady deszczu (miejscami nieco silniejsze). Pojawienie się ropogodzeń jest bardzo wątpliwe, stąd temperatura z pewnością nie osiągnie 25-26 stopni.

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W piątek okolice Torunia nadal będą na skraju potężnego wyżu atmosferycznego znad Morza Norweskiego. W dalszym ciągu nad południową i cześciowo środkową Polską zalegać będzie front atmosferyczny i na tamtym obszarze pogoda będzie najgorsza (dość niska temperatura i występujące okresami opady deszczu). Już w czwartek na południowym-wschodzie, w centrum i na zachodzie Polski przemieszczały się bardzo obfite i długotrwałe opady deszczu (w Toruniu z tej strefy opadów tylko okresami "pokropiło"). Opady znad południowej i środkowej Polski powinny w większości ponownie ominąć Toruń w niedalekiej odległości od strony południowej i południowo-zachodniej, ale w ciągu dnia mogą się pojawić (prawdopodobieństwo umiarkowane/dość duże) przelotne opady deszczu (szansa na słabą burzę będzie jednak niewielka). Przelotnych opadów będzie niezbyt dużo.

Ze wschodu w dalszym ciągu napływać będzie bardzo ciepłe powietrze polarne, które w godzinach popołudniowych ogrzeje się do 26 stopni (podczas ewentualnych dłuższych rozpogodzeń) - będzie ciepło/bardzo ciepło, a jeśli pojawią się rozpogodzenia to w słońcu przejściowo może być nawet gorąco. Rano i przed południem powinno być dość ciepło. Wiatr będzie wiał z umiarkowaną prędkością ze wschodu, okresami również z południowego-wschodu. Warunki biometeorologiczne będą lekko niekorzystne, głównie z uwagi na niezbyt duży tzw. stres gorąca.

W piątek chmur nadal będzie sporo (zachmurzenie umiarkowane/duże) z pojawiającymi się okresami przejaśnieniami i sporadycznymi dłuższymi rozpogodzeniami, podczas których może być gorąco. Noc z piątku na sobotę będzie niezmiennie ciepła (około 18 stopni), z umiarkowanym zachmurzeniem i możłiwością lokalnych burz.

W sobotę temperatura powietrza będzie jeszcze wyższa (będzie gorąco), ale lokalnie i sporadycznie mogą się rozwinąć chmury burzowe (nie wykluczone, że nawet na początku dnia). W niedzielę powinno być upalnie, ale po południu i wieczorem jeszcze bardziej wzrośnie ryzyko miejscami dość gwałtownych burz (lokalnie z gradem i silnym wiatrem).

Aktualizacja: 25.07.2014 (8:10)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 Zapraszam również na stronę:

 https://www.facebook.com/pages/Pogoda-w-Toruniu/515422255216221

 

Licznik odwiedzin