Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
28II So 2÷3 7 0,1-0,5* Słaby Przel.Deszcz/Mżawka (sporadycznie i lokalnie)
1009 S, SW Słaby/Umiark.
1III Nd -1 8 1-2 Deszcz (wieczorem i w nocy z nd/pn) 1002 S Umiark.
2III Pn 2÷3 6 2-3 Deszcz
1001 SW, W
Umiark./Dość Silny
3III Wt -1÷0 4÷5 1-2 Przel.Śnieg 1000 W Umiarkowany
4III Śr -1 3 - -
1006 W Umiark./Dość Silny
5III Cz -3÷-2 3÷4 1 Przel.Śnieg 1009 W Słaby/Umiark.
6III Pt -2 3÷4 0-0,5 Słaby Śnieg (sporadycznie) 1009 N Umiarkowany

Objaśnienia: * W nocy z piątku na sobotę i w sobotę w ciągu dnia istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo wystąpienia (55%) sporadycznych i lokalnych słabych przelotnych opadów deszczu lub mżawki - ewentualnych słabych opadów będzie jednak niewiele.

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: Noc z piątku na sobotę upłynie przy wyraźnie dodatniej temperaturze powietrza (2-3 stopnie), ale sporadycznie możliwy jest słaby deszcz lub mżawka, przy całkowicie zachmurzonym niebie (lokalnie możliwe są zamglenia).

W sobotę okolice Torunia będą w obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego rozciągającego się pomiędzy wyżem znad Rosji, a wyżem obejmującym głównie południowo-zachodnią Europę. Zwłaszcza nad północno-zachodnią częścią naszego kontynentu będą się przemieszczać aktywne niże z opadami i silnym wiatrem. Zaczną one oddziaływać na pogodę w Polsce już od niedzielnego wieczora. Ciśnienie atmosferyczne będzie na ogół stabilne, ale już w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę w ciągu dnia zacznie ono szybko spadać. Rano i przed południem wiatr będzie słaby/bardzo słaby, ale po południu okresami może być umiarkowany. Wiatr będzie wiał z południowego-zachodu. Napływać będzie dość ciepłe i wilgotne powietrze polarne i dlatego temperatura powietrza w ciągu całej doby będzie się układała powyżej normy wieloletniej - w godzinach południowych i wczesnym popołudniem zobaczymy na termometrach około 7 stopni (będziemy wówczas odczuwać komfort termiczny, a na początku i pod koniec dnia chłód). Warunki biometeorologiczne w dalszym ciągu będą na pograniczu obojętnych i lekko niekorzystnych.

W sobotę nadal na niebie często królować będą chmury, ale okresami możliwe są przejaśnienia, a być może nawet lokalne rozpogodzenia (zachmurzenie duże, okresami umiarkowane). W ciągu dnia lokalnie i sporadycznie możliwy jest słaby przelotny deszcz lub mżawka (prawdopodobieństwo umiarkowane) - ewentualnych opadów będzie jednak niewiele. W nocy z soboty na niedzielę pojawią się liczne dłuższe rozpogodzenia, podczas których temperatura powietrza będzie szybko spadać i tym samym w drugiej części nocy oraz w niedzielę rano w wielu miejscach może się pojawić bardzo słaby mróz. W niedzielę pogoda niewiele się zmieni i jedynie wiatr może być jeszcze bardziej wyczuwalny, a wieczorem od zachodu dotrze do nas rozległa strefa słabych/umiarkowanych opadów deszczu. Opady te utrzymają się również przez pierwszą część nocy z niedzieli na poniedziałek. Od wtorku coraz silniej zacznie się zaznaczać zimne powietrze początkowo polarne, a później nawet pochodzenia arktycznego...

Stan wody Wisły na wodowskazie w Toruniu oraz Drwęcy na wodowskazie w Elgiszewie.

W dniu 26 lutego 2015 r. w godzinach wieczornych stan wody w Wiśle w Toruniu układał się w dolnej strefie stanów średnich (około 263 cm - dla porównania stan alarmowy wynosi 650 cm). W najbliższych dniach (od soboty/niedzieli) stan wody* zacznie się coraz szybciej podnosić, co będzie spowodowane spływem wód roztopowych z południa Polski. Za kilka dni stan wody wzrośnie do strefy górnej średniej, a w drugiej połowie przyszłego tygodnia nawet wysokiej - Wisła na szczęście nie powinna stanowić zagrożenia.
Temperatura wody w Wiśle wynosi obecnie około 2 stopni. *Uwaga! Nie jest tu jednak uwzględniania ewentualna praca stopnia wodnego we Włocławku.

Na wielu odcinkach stan wody w Drwęcy układał się w strefie wody niskiej (na wodowskazie w Elgiszewie stan wody wynosi zaledwie 59 cm, przy stanie alarmowym wynoszącym 210 cm). Stan wody na tej rzece powinien być w najbliższych dniach stabilny. W Polsce na rzekach przeważa stan średni, ale zwłaszcza w dorzeczu górnej Wisły przeważa stan wysoki, spowodowany trwającymi roztopami. Źródło: Na podstawie pomiarów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (Monitor IMGW).

Aktualizacja: 28.02.2015 (20:20)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin