Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
22XI So - 5 - - 1022 SE, S Słaby
23XI Nd 1 5 - - 1024 SE Umiark.
24XI Pn -1 (0)
4-5 2 Deszcz (okresami po południu i wieczorem) 1016 SE, S Dość Silny/Umiark.
25XI  Wt 2 4-5 1 Przel.Deszcz 1017 Zmienny Słaby
26XI Śr 1-2
4 0,0 Mżawka (okresami) 1014 SE Słaby
27XI Cz -1 2-3 - - 1014 SE Słaby/Umiark.
28XI Pt -2 2-3 - - 1014 SE, E Umiark.
29XI So -2(-1) 2-3 - - 1015 SE Umiark.

Objaśnienia:
** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W sobotę okolice Torunia będą w obszarze wyżu atmosferycznego, który obejmuje zachodnią część Rosji, Półwysep Skandynawski i Europę Środkową. Zachodnie krańce Europy będą w zasięgu niżu znad Oceanu Atlantyckiego. Wysokie ciśnienie atmosferyczne w ciągu dnia będzie nieznacznie wzrastać (w godzinach popołudniowych osiągnie około 1022 hPa). Wiatr w dalszym ciągu będzie praktycznie niewyczuwalny (bardzo słaby, a okresami będzie panować nawet cisza). W dalszym ciągu pozostawać będziemy w zimnym powietrzu polarno-kontynentalnym, ale w sobotę po południu temperatura będzie o 1-2 stopnie wyższa niż w ostatnich dniach i osiągnie około 5 stopni - będzie bardzo chłodno, ale ze względu na bardzo słaby wiatr chłód będziemy odczuwać znacznie łagodniej. Warunki biometeorologiczne jeszcze bardziej się poprawią i będą przeważnie obojętne.

W sobotę najprawdopodobniej jeszcze nie ujrzymy słońca, ponieważ będą je zasłaniać chmury piętra niskiego (zachmurzenie całkowite), a początkowo mogą się utrzymywać zamglenia. Będzie to już 16 dzień bez słonecznej pogody! Z tych chmur na ogół nie powinno padać. W drugiej części nocy z soboty na niedzielę temperatura powietrza będzie przeważnie dodatnia (około 0-1 stopień), chociaż lokalnie przy gruncie nie jest wykluczony bardzo słaby przymrozek. W niedzielę temperatura powietrza będzie bardzo podobna do tej z soboty, ale zwiększy się szansa na przejaśnienia i być może pojawią się przebłyski słońca. W ciągu dnia południowo-wschodni wiatr zacznie stopniowo zwiększać swoją prędkość i po południu oraz wieczorem będzie przeważnie umiarkowany.

Aktualizacja: 22.11.2014 (8:25)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin