Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
23XII Wt 9 9÷10 6-8* Deszcz 998 W Dość Silny/Silny (głównie po południu)
24XII Śr 6 7 2-3 Przel.Deszcz 998 SW Dość Silny
25XII Cz 2 3÷4 2-3 Przel.Deszcz/Śnieg (zwłaszcza po południu) 1006 SW Umiark.
26XII Pt -2 1 0-1 Słaby Przel.Śnieg (sporadycznie) 1021 NW Umiark.
27XII So -3 -1÷0 - - 1014 S Umiark.
28XII Nd -3÷-2 0 1-2 Słaby Śnieg 992 S Umiark./Dość Silny
29XII Pn -2 0 - - 992 S Umiark./Dośc Silny

Objaśnienia: * W nocy z poniedziałku na wtorek, we wtorek w ciągu dnia i w nocy z wtorku na środę istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia (95%) opadów deszczu o przeważnie umiarkowanej intensywności (pojawią się również opady ciągłe).

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: Noc z poniedziałku na wtorek będzie deszczowa (najwięcej opadów będzie się pojawiać w drugiej jej części), ale wyjątkowo ciepła jak na grudzień (około 9÷10 stopni). Wiatr okresami będzie dość silny i porywisty.

We wtorek pogoda nie ulegnie zmianie, ponieważ nadal będziemy w zasięgu przemieszczających się z zachodu na wschód (od Atlantyku po Półwysep Skandynawski i północno-zachodnią Rosję) aktywnych niżów atmosferycznych. Dodatkowo nad częścią północną i środkową naszego kraju zalegać będzie ciepły front atmosferyczny intensyfikujący opady. Ciśnienie atmosferyczne będzie się nieznacznie wahać i dopiero pod koniec dnia zacznie wyraźnie rosnąć. Wiatr w dalszym ciągu będzie okresami dość silny, a po południu w pojedynczych porywach silny osiągający prędkość do około 65 km (jednak przeważnie będzie wiać z prędkością 40-50 km/h). Wiatr będzie wiał z zachodu. W poniedziałek pojedyncze porywy wiatru osiągały prędkość 55-60 km/h. W dalszym ciągu z zachodu napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze, którego obszarem źródłowym jest Ocean Atlantycki. Przez najbliższą dobę temperatura będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie około 9÷10 stopni - przeważnie odczuwać będziemy komfort termiczny i tylko podczas silniejszych porywów wiatru odczujemy chłód (wiatr okresami będzie o kilka stopni obniżał temperaturę odczuwalną). Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

We wtorek nadal chmury deszczowe z rodzaju Nimbostratus będą szczelnie zakrywać niebo. Przez większość dnia występować będą słabe lub umiarkowane opady deszczu (przerw w opadach bedzie niewiele). Noc z wtorku na środę będzie "ciepła" (około 6 stopni) i deszczowa. Wiatr przejściowo będzie nieco słabszy.

W środę (Wigilia) pogoda niewiele się zmieni, ale opady z biegiem dnia zaczną słabnąć i stopniowo zanikać. Temperatura powietrza nieco się obniży. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia ciepłe powietrze będzie stopniowo wypierane przez zimną masę powietrza pochodzenia arktycznego znad Skandynawii.

Aktualizacja: 22.12.2014 (20:00)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin