Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
19XII Pt 9 10÷(11?) 3-5* Przel.Deszcz/Deszcz 996 SW Dość Silny
20XII So 4 5 1-3 Przel.Deszcz (głównie po południu i wczesnym wieczorem) 996 SW Dość Silny/Silny
21XII Nd 2 4 - - 1008 W Umiark.
22XII Pn 2 7÷8 4-6 Deszcz 1002 SW, W Dość Silny/Silny
23XII Wt 6 7 1-2 Przel.Deszcz 1004 W Umiark./Dość Silny
24XII Śr 4 6÷(7?) 1-2 Deszcz (okresami na poczatku dnia) 1011 W Umiark.
25XII Cz 1÷2 4 - - 1006 SW Umiark./Dość Silny

Objaśnienia: * W nocy z czwartku na piątek i w piątek zwłaszcza rano, w godzinach południowych, popołudniowych i wieczornych istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia (85%) okresami opadów deszczu (mogą się pojawiać również opady ciągłe). Stosunkowo najmniej opadów i najmniejsza na nie szansa będzie przed południem.

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: Noc z czwartku na piątek będzie pod względem temperatury powietrza wyjątkowa - będzie to "bardzo ciepła" noc, ponieważ w drugiej jej części i nad ranem temperatura wzrośnie do 9÷10 stopni! W nocy temperatura będzie miała przebieg typowy dla dnia. Mimo wysokiej temperatury nie zabraknie również opadów, które będa się przemieszczać z zachodu na wschód. Niestety zacznie się wyraźnie nasilać południowo-zachodni wiatr, który okresami będzie dość silny i porywisty (w porywach o prędkości do 40-45 km/h).

W piątek okolice Torunia w dalszym ciągu będą w zasięgu rozległego i aktywnego niżu atmosferycznego znad północnej części Europy. Poludniowa część naszego kontynentu będzie w obszarze wyżu atmosferycznego. Wzrastająca różnica ciśnienia atmosferycznego pomiędzy północną i południową Europą sprawi, że wiatr okresami będzie dość silny i porywisty (w pojedynczych porywach będzie osiągał w miarę bezpieczną prędkość do 40-45 km/h). Wiatr będzie wiał z południowego-zachodu, okresami również z zachodu. Ciśnienie atmosferyczne będzie się niezbyt mocno wahać. Z południowego-zachodu napływać będzie wyjątkowo ciepłe powietrze polarne i tym samym w ciągu dnia temperatura powietrza będzie się utrzymywać na poziomie 10 stopni, a lokalnie nawet 11 stopni - będziemy odczuwać komfort termiczny i to mimo, że wiatr będzie nieco obniżał temperaturę odczuwalną. Wieczorem temperatura zacznie stopniowo spadać. Pobiciu rekordu najwyższej temperatury powietrza dla grudnia zapobiegnie duża ilość chmur i opady deszczu, które przystopują nieco wzrost temperatury. Najwyższa dotychczas zmierzona temperatura powietrza w grudniu w naszym mieście wynosi 13,2 stopnia i została zmierzona 6 grudnia 2006 roku. Pogoda będzie bardzo niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

W piątek niebo będzie szczelnie przykryte przez chmury (zachmurzenie całkowite). W tym dniu opadów będzie sporo i skupią się one zwłaszcza rano, w godzinach południowych, popołudniowych i wieczornych (stosunkowo mniej opadów i mniejsza na nie szansa będzie przed południem). Opady będą związane początkowo z ciepłym, a później chłodnym frontem atmosferycznym. Noc z piątku na sobotę będzie już chłodniejsza od poprzedniej (nad ranem temperatura spadnie do około 4÷5 stopni). Padać na ogół już nie powinno. Wiatr przejściowo nieco osłabnie.

W sobotę wiatr będzie jeszcze silniejszy i zwłaszcza po południu podczas przelotnych opadów osiągnie w pojedynczych porywach prędkość nawet 70-75 km/h. Z północnego-zachodu napłynie chłodniejsze powietrze i tym samym będzie wyraźnie chłodniej.

Aktualizacja: 18.12.2014 (20:20)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin