Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
1X Śr 12 14-15 2-3* Przel.Deszcz/Deszcz (okresami) 1021 E Słaby/Umiark.
2X Cz 10-11 17 - - 1021 SE Słaby/Umiark.
3X Pt 7-8 17 - - 1022 SE Słaby
4X So 6 17 - - 1018 SE Umiark.
5X Nd 5 17-18 - - 1018 SE Umiark.
6X Pn 6 16 - - 1017 SE Umiark.
7X Wt 5-6 16 - - 1015 S Umiark.

Objaśnienia: * W środę istnieje dość duże prawdopodobieństwo wystąpienia (75%) okresami słabych lub umiarkowanych opadów deszczu (w tym opadów przelotnych).

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W nocy z wtorku na środę opadów będzie już niewiele, ale sporadycznie i lokalnie mogą się jeszcze pojawiać. Noc będzie dość przyjemna pod względem temperatury powietrza, która w drugiej jej części spadnie do 12-13 stopni. Lokalnie możliwe są zamglenia.

W środę okolice Torunia będą na skraju wyżu atmosferycznego, którego centrum znajduje się nad południową Finlandią, ale obecny głównie nad zachodnią Polską front atmosferyczny będzie w wielu regionach Polski (w tym w okolicach Torunia) psuł pogodę. Niże atmosferyczne obejmują głównie północno-zachodnią część Europy. Napływać będzie niezbyt ciepłe powietrze polarne, a w dalszym ciągu mocno ograniczony dopływ energii słonecznej sprawi, że w ciągu dnia zobaczymy na termometrach maksymalnie 14-15 stopni - będziemy na pograniczu komfortu termicznego i chłodu (może być nieco chłodniej niż we wtorek). Do środowego wieczora ciśnienie atmosferyczne nieco wzrośnie (o około 3-4 hPa). W środę wiatr będzie już nieco bardziej wyczuwalny i w ciągu dnia okresami będzie umiarkowany, a na początku i pod koniec dnia słaby. Wiatr wiać będzie z kierunku wschodniego. Warunki biometeorologiczne będą lekko niekorzystne.

W środę chmury nadal będą dominować na niebie - przeważać będzie zachmurzenie duże/całkowite z możłiwością pojawienia się sporadycznych i lokalnych przejaśnień. Ponownie w ciągu dnia okresami będzie się pojawiać słaby lub umiarkowany deszcz (również przelotny). W nocy ze środy na czwartek padać już nie powinno, ale chmur będzie jeszcze sporo. Temperatura nadal będzie stosunkowo jak na początek października wysoka i nad ranem spadnie do 10-11 stopni. W czwartek w ciągu dnia pogoda powinna się zacząć poprawiać i ostatecznie już w piątek jest spora szansa na dość słoneczną i komfortową pod względem temperatury aurę. Wraz z poprawą pogody niestety powrócą zimne noce i poranki.

Aktualizacja: 30.09.2014 (19:50)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin