Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
2IV Cz 0 6 1-3 Przel.Deszcz/Krupa Śnieżna- lokalnie po południu 994 W, NW Umiark./Dość Silny
3IV Pt 0÷1 7 0-2 Przel.Deszcz/Krupa Śnieżna-sporadycznie 1003 NW Umiark./Dość Silny
4IV So -1 7÷8 1-3 Przel.Deszcz/Śnieg/Grad 1002 NW Umiarkowany
5IV Nd -1 7 1-2 Przel.Śnieg/Deszcz 1007 NW Umiark./Dość Silny
6IV Pn -1 6÷7 1 Przel.Śnieg/Deszcz 1010 N Umiarkowany
 7IV   Wt   -1÷0 7 - 1012  NW  Umiarkowany 
 8IV Śr  -1   7÷8  Przel.Deszcz  1008 Umiarkowany 

Objaśnienia: ** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz:  Noc ze środy na czwartek i czwartkowy poranek będą zimne (około 0 stopni), a przelotne opady na początku nocy będą szybko zanikać i w dalszej jej części już na ogół nie powinno padać. Wiatr okresami będzie jeszcze dość silny i porywisty, ale nie będzie stanowić zagrożenia.

W czwartek okolice Torunia nadal będą w zasięgu aktywnego niżu atmosferycznego, którego centrum znajdzie się nad Estonią (na północny-wschód od Polski). Wyże atmosferyczne obejmują głównie południowo-zachodnią i częściowo południową Europę. W czwartek na początku dnia ciśnienie atmosferyczne nieco spadnie, po czym pod koniec dnia zacznie szybko rosnąć i wzrost ten utrzyma się również w nocy z czwartku na piątek. Wiatr powinien być nieco słabszy niż w środę - będzie umiarkowany okresami zwłaszcza podczas przelotnych opadów dość silny i porywisty, osiągający wówczas prędkość do około 45 km/h. Wiatr będzie wiał z zachodu, a pod koniec dnia z północnego-zachodu.

Pozostaniemy w zimnym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim, ale w ciągu dnia podczas dłuższych rozpogodzeń będzie się ono dość szybko nagrzewać i po południu powinniśmy zobaczyć na termometrach około 6 stopni (w trakcie opadów spadek temperatury) - podczas ewentualnych opadów i na początku dnia odczujemy zimno, a w trakcie dłuższych rozpogodzeń wyraźny chłód. Warunki biometeorologiczne będą się poprawiać i tym samym będą na pograniczu obojętnych i lekko niekorzystnych.

W czwartek zachmurzenie będzie się często i szybko zmieniać: okresy bardziej pochmurnej pogody będą się przeplatać z licznymi rozpogodzeniami, podczas których zaświeci słońce (zachmurzenie umiarkowane, okresami duże). Zwłaszcza po południu od czasu do czasu i lokalnie będą się pojawiać przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej lub drobnego gradu. Noc z czwartku na piątek i piątkowy poranek będą zimne (około 0÷1 stopień), a niebo okresami będzie się rozpogadzać. W piątek i sobotę utrzyma się bardzo podobny typ pogody. Na wyraźne i dłuższe ocieplenie będziemy musieli jeszcze poczekać... 

Aktualizacja: 01.04.2015 (19:50)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin