Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
16IV Śr - 11
- - 1022 N Umiark./Dość Silny (sporadycznie)
17IV Cz -4÷-2 12
- - 1018 S Słaby
18IV Pt 3÷4 14
- - 1010 S Umiark.
19IV So 7 20 - - 1013 NE Słaby/Umiark.
20IV Nd 9 20 1 - 1006 SE Umiark.
21IV Pn 8÷9
19÷20 1-2 Przel.Deszcz/(Słaba Burza?) (sporadycznie po południu i wieczorem) 1000 SE Umiark.
22IV Wt 9÷10 19 2-4 Przel.Deszcz/Burza 999 SE Słaby/Umiark.
23IV Śr 10 19÷20 2-3 Przel.Deszcz/Burza 1010 NW Umiark.

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W środę okolice Torunia będą w zasięgu wyżu atmosferycznego, którego centrum znajdzie się nad północną częścią Niemiec. Niże będą psuć pogodę w południowo-wschodniej Europie i na jej krańcach północnych. W związku z przybliżaniem się centrum wyżu atmosferycznego ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć. W czwartek spodziewany jest spadek ciśnienia atmosferycznego. Wiatr będzie wyraźnie odczuwalny, przeważnie umiarkowany ale sporadycznie może być dość silny osiągający prędkość do 35-40 km/h. Wiatr będzie wiał z północy. Z tego właśnie kierunku nadal będzie napływać zimna masa powietrza pochodzenia arktycznego - po południu temperatura powietrza wzrośnie do około 11 stopni (miejscami być może do 12 stopni) ale ze względu na okresami dokuczliwy wiatr będziemy odczuwać nieco niższą temperaturę (będziemy odczuwać chłód a na początku dnia zimno). Warunki biometeorologiczne ulegną wyraźniej poprawie i pogoda będzie korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Dość niską temperaturę powietrza i okresami dosyć dokuczliwy bardzo chłodny wiatr będzie nam rekompensować zdecydowana większa ilość słońca, ponieważ w środę chmur powinno być wyraźnie mniej niż w ostatnich dniach. Przeważać będzie zachmurzenie małe, tylko okresami wzrastające do umiarkowanego (okresami pojawiać się będą chmury kłębiaste). We wtorek pojawiły się silnie rozbudowane chmury kłębiaste a w wielu miejscach w naszym regionie również chmury burzowe.

Noc ze środy na czwartek i czwartkowy poranek będą bardzo zimne i na przeważającym obszarze temperatura powietrza spadnie poniżej zera stopni (pojawi się kilkustopniowy mróz). Lokalnie pod koniec nocy i w czwartek wcześnie rano zwłaszcza na obrzeżach miasta i poza nim temperatura powietrza może się obniżyć aż do około -4 stopni a przy gruncie do -6 stopni! W obszarze zwartej zabudowy miejskiej temperatura powinna być nieco wyższa (około -2 stopni). Warto więc jutro zabezpieczyć (o ile to możliwe) rośliny przed przemarznięciem i odszukać skrobaczki do szyb. Tak duży spadek temperatury powietrza będzie spowodowany splotem kilku niekorzystnych czynników: niebo będzie bezchmurne, co spowoduje szybkie wypromieniowanie ciepła w górę atmosfery, napływać będzie zimna masa powietrza a wiatr szybko osłabnie i pod koniec nocy oraz nad ranem może panować nawet cisza (brak wiatru). W środę w wieczornej aktualizacji podam najnowsze wyliczenia dotyczące spowdziewanych silnych przymrozków. 

Komunikat: Miło mi poinformować, że w ramach współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Radia ZET Gold od poniedziałku do piątku około godziny 8:20 prezentuję na antenie prognozę pogody dla Torunia i okolic. Radia ZET Gold można słuchać w Toruniu na częstotliwości 92,8 FM.

Aktualizacja: 16.04.2014 (6:45)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 Zapraszam również na stronę:

 https://www.facebook.com/pages/Pogoda-w-Toruniu/515422255216221

 

Licznik odwiedzin