Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
2IX Wt 12 20 - - 1014 E, NE
Umiark.
3IX Śr 11-12 21-22 - - 1017 NE Słaby/Umiark.
4IX Cz 12 23-(24?) - - 1016 E Słaby/Umiark.
5IX Pt 12 23-24 - - 1013 SE Słaby
6IX So 11 24 - - 1008 NW
Słaby/Umiark.
7IX Nd 11 22 - - 1010 NW Umiark.
8IX Pn 10-11 21 - - 1014 NW Umiark.

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: Pod koniec nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek wcześnie rano temperatura powietrza obniży się do około 12 stopni. Nocą mimo pochmurnego nieba tylko lokalnie może się zdarzyć słaby deszcz, ale na ogół nie powinno padać.

We wtorek okolice Torunia dostaną na skraj wyżu atmosferycznego znad południowej Szwecji, ale na błękitne niebo raczej nie mamy co liczyć. Zwłaszcza południowo-zachodnia Polska będzie na skraju niżu atmosferycznego znad Włoch w strefie frontu atmosferycznego (w tamtej części naszego kraju będzie dość mocno padać). Toruń opady powinny ominąć od południa i południowego-zachodu. W poniedziałek prognozowane na początku dnia bardzo słabe, sporadyczne przelotne opady zamieniły się na krótko w obfite i dość intensywne opady deszczu (miejscami zwłaszcza w zachoniej części miasta spadło 8-9 mm wody, ale w innych regionach Torunia tylko 1-3 mm), których prognoza nie przewidziała. Była to niewielka komórka opadowa, która utworzyła się rano w okolicach Włocławka i powędrowała nad Toruń, aby ostatecznie zaniknąć w okolicach Bydgoszczy. W dalszej części dnia pogoda znacznie bardziej "trzymała się" porannej prognozy. We wtorek pozostaniemy w dość ciepłym powietrzu polarnym - w godzinach popołudniowych temperatura powietrza wzrośnie do około 20 stopni. Tym samym w godzinach południowych i popołudniowych będziemy na pograniczu komfortu termicznego i delikatnego ciepła. Na początku dnia możemy odczuwać delikatny chłód. Zarówno w nocy z poniedziałku na wtorek jak i we wtorek w ciągu dnia ciśnienie atmosferyczne nadal będzie bardzo wolno rosnąć. Wiatr przeważnie będzie wiał z umiarkowaną prędkością z kierunku północno-wschodniego, a okresami wschodniego. Warunki biometeorologiczne będą lekko niekorzystne.

We wtorek zwłaszcza w pierwszej części dnia zachmurzenie będzie całkowite lub duże. Po południu i wieczorem chmur nadal będzie sporo, ale zaistnieje większa szansa na pojawienie się przejaśnień i rozpogodzeń (zachmurzenie duże/umiarkowane). Noc z wtorku na środę i środowy poranek lokalnie będą nieco chłodniejsze (około 11 stopni). W nocy niebo powinno się w wielu miejscach rozpogadzać. W środę na niebie pojawiać się będą dość liczne chmury, ale również okresy dość słonecznej pogody. Przeważnie będzie nam umiarkowanie ciepło (jedynie rano nieco chłodniej). 

Aktualizacja: 01.09.2014 (19:55)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin

 

Noc z poniedziałek na wtorek będzie dość komfortowa pod względem temperatury powietrza (około 12 stopni) i na ogół sucha. Dominować jednak będzie dość pochmurne niebo.