Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
1VIII Pt - 24-25 - - 1009 NE
Słaby
2VIII So 17-18 31 0-3 Przel.Deszcz/(Burza?)-sporadycznie w nocy z piątku na sobotę)
1006 SE Umiark.
3VIII Nd 20-21 33-34 - -
1006 SE Umiark.
4VIII Pn 20 32 2-6 Przel.Deszcz/Burza (pod koniec dnia i w nocy)
1007 S Słaby/Umiark.
5VIII Wt 19 27-28 2-5 Przel.Deszcz/Burza
1008 N Słaby/Umiark.
6VIII Śr 17 27 - -
1010 N Słaby
7VIII Cz 18 27-28 - - 1011 N Słaby
8VIII Pt 17 27-28 0-3 Przel.Deszcz/Burza (pod koniec dnia) 1009 N Słaby

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W piątek okolice Torunia będą w zasięgu słabego wyżu atmosferycznego znad południowej części Morza Bałtyckiego. Zwłaszcza krańce północne i zachodnie Europy będą w zasięgu niżów atmosferycznych. Front atmosferyczny będzie się rozciągał od Mazur/Podlasia, przez Mazowsze, aż po Małopolskę/Górny Śląsk i tam trzeba się liczyć najintensywniejszymi opadami deszczu (okolice Torunia będą blisko tej strefy opadów, ale powinny nas one ominąć (lokalnie może tylko symbolicznie i sporadycznie pokropić) w niedalekiej odległości od strony południowo-wschodniej). Jeszcze w piątek pozostaniemy w ciepłym powietrzu polarnym. Po południu temperatura powietrza powinna wzrosnąć do około 24-25 stopni - będzie nam wówczas ciepło/bardzo ciepło (przed południem będziemy odczuwać komfort termiczny). Ciśnienie atmosferyczne będzie w miarę stabilne. Wiatr będzie przeważnie słaby i wiać będzie z północnego-wschodu. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie obojętne, głównie z uwagi na przyjemną temperaturę i brak frontu atmosferycznego. Korzystajmy z tych warunków, ponieważ od soboty powróci dla wielu osób męczący tzw. stres gorąca.

W piątek nadal na niebie będą przeważać chmury (zachmurzenie umiarkowane/duże), ale po południu powinny się pojawiać przejaśnienia i być może dłuższe rozpogodzenia. Noc z piątku na sobotę będzie ciepła (około 17 stopni), ale lokalnie i sporadycznie nie można wykluczyć przelotnego deszczu lub słabej burzy.

W sobotę rozpocznie się napływ z południowego-wschodu gorącego powietrza zwrotnikowego. Mimo pochmurnego początku dnia po południu powinien pojawić się upał, który w niedzielę dla niektórych osób będzie trudny do wytrzymania. Ze względu na bardzo wysokie nocne temperatury mogą się pojawić trudności ze spaniem. Pogoda powinna sprzyjać opalaniu i kąpielom (pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa). 

Aktualizacja: 01.08.2014 (7:50)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 56 611 26 16

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin