Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
1XI So 4 10 0,0-0,5 Słaby Deszcz/Mżawka (sporadycznie głównie w nocy z piątku na sobotę) 1017 S Słaby
2XI Nd 5-6 12-13 - - 1012 S Słaby/Umiark.
3XI Pn 5-6 12-13 - - 1008 S Umiark.
4XI Wt 4 13 - - 1005 S Umiark.
5XI Śr 5 13-14 - - 1002 S Umiark.
6XI Cz 5-6 12-13 - - 1006 S Słaby/Umiark.
7XI Pt 5 11 0-1 Słaby Deszcz (pod koniec dnia) 1007 S Słaby

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W nocy z piątku na sobotę przymrozki nam już nie grożą (na termometrach zobaczymy około 4 stopni), ale chmur nadal będzie bardzo dużo. Sporadycznie i lokalnie może się pojawić bardzo słaby deszcz lub mżawka oraz lokalne zamglenia (prawdopodobieństwo mgły będzie mniejsze niż nocy ubiegłej). Ewentualne słabe opady i chmury będą związane z przemieszczającym się nad północną częścią Polski słabym ciepłym frontem atmosferycznym.

W sobotę okolice Torunia w dalszym ciągu będą w zasięgu wyżu atmosferycznego rozciągającego się od Finlandii, przez Europę Środkową, aż po Morze Śródziemne. Północno-zachodnia i częściowo wschodnia Europa będzie w zasięgu niżów atmosferycznych. Po niewielkim nocnym spadku, w sobotę ciśnienie atmosferyczne ulegnie stabilizacji, a kolejny wyraźny jego spadek zaznaczy się już w niedzielę pod koniec dnia. Wiatr niezmiennie będzie na ogół słaby i będzie wiał z południowego-wschodu. Z południa będzie do nas docierać coraz cieplejsze powietrze polarne i w związku z tym w sobotę po południu temperatura powietrza może wzrosnąć do 10 stopni (przed południem będzie około 7 stopni) - po południu będziemy na pograniczu komfortu termicznego i chłodu, a w pierwszej części dnia będzie przeważało odczucie chłodu.

Warunki biometeorologiczne będą na pograniczu obojętnych i lekko niekorzystnych, ale powinny się one stopniowo poprawiać. W sobotę chmury w dalszym ciągu będą dominować na niebie, ale zwłaszcza po południu jest szansa na przejaśnienia, a nawet lokalne krótkotrwałe rozpogodzenia (zachmurzenie duże, lokalnie i sporadycznie umiarkowane). Na początku dnia nie można całkowicie wykluczyć lokalnej i sporadycznej mżawki (prawdopodobieństwo umiarkowane).

W nocy z soboty na niedzielę temperatura powietrza spadnie do 5-6 stopni, a więc o przymrozkach nie ma mowy. Chmur nadal będzie sporo, a lokalnie mogą się utworzyć zamglenia i mgły. W niedzielę napłynie jeszcze cieplejsze powietrze, a w przyszłym tygodniu dodatkowo niebo powinno się ostatecznie wypogodzić - jest więc spora szansa na kilka dni bardzo korzystnej jak na listopad pogody.

Aktualizacja: 31.10.2014 (20:20)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin