Prognoza pogody dla Torunia i okolic

 

Data Dzień Tmin (oC)  Tmax (oC)  Opady (mm) Rodzaj opadów Ciśnienie (hPa) Kierunek wiatru** Prędkość wiatru
31X Pt - 7-8 0,0 Słaba Mżawka (sporadycznie) 1021 S Słaby
1XI So 3-4 10-11 0,0-0,5 Słaby Deszcz/Mżawka (sporadycznie w nocy z piątku na sobotę i w sobotę rano i przed południem) 1017 S Słaby
2XI Nd 5-6 12-13 - - 1012 S Słaby/Umiark.
3XI Pn 5-6 12-13 - - 1008 S Umiark.
4XI Wt 4 12-13 - - 1005 S Umiark.
5XI Śr 5 12-13 - - 1002 S Umiark.
6XI Cz 5-6 12-13 - - 1006 S Słaby/Umiark.
7XI Pt 5 11 0-1 Słaby Deszcz (pod koniec dnia) 1007 S Słaby

Objaśnienia:

** N - północny; NE - północno-wschodni; E - wschodni; SE - południowo-wschodni; S - południowy; SW - południowo-zachodni, W - zachodni; NW - północno-zachodni

Uwaga! 1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2. Ciśnienie atmosferyczne podawane jest na średnim poziomie terenu, którego dotyczy prognoza (około 65 m n.p.m.).

Bieżący komentarz: W piątek okolice Torunia nadal będą w zasięgu wyżu atmosferycznego rozciągającego się od Skandynawii, przez Europę Środkową, aż po Morze Śródziemne. Na Oceanie Atlantyckim znajduje się silny i rozległy niż atmosferyczny, który wpływa na pogodę na krańcach zachodnich Europy. Dość wysokie ciśnienie atmosferyczne (około 1021 hPa) po południu zacznie wolno spadać. Wiatr w dalszym ciągu będzie słaby i będzie "wiać" z południa lub południowego-zachodu. Pozostaniemy w niezbyt ciepłej i wilgotnej masie powietrza, a dodatkowo znacznie ograniczony przez chmury (początkowo również ewentualne mgły) dopływ energii słonecznej sprawi, że w piątek po południu temperatura będzie podobna do tej z czwartku (7-8 stopni) - będziemy przeważnie odczuwać chłód i nieprzyjemną wilgoć.

Warunki biometeorologiczne będą na pograniczu obojętnych i lekko niekorzystnych. W piątek ponownie na niebie będą dominować chmury (zachmurzenie duże/całkowite), a na początku dnia mogą się utrzymywać zamglenia lub lokalne mgły (sporadycznie może się pojawiać słaba mżawka). Po południu lokalnie jest szansa na pojawienie się sporadycznych przejaśnień.

W noc z piątku na sobotę przymrozki raczej nam już nie grożą (około 3-4 stopnie), ale chmur nadal będzie sporo. Sporadycznie i lokalnie może się pojawić bardzo słaby deszcz lub mżawka oraz lokalne zamglenia i mgły. W sobotę niskie jesienne chmury nam nie odpuszczą (lokalnie i sporadycznie rano i częściowo przed południem możłiwa jest mżawka lub bardzo słaby deszcz), chociaż sporadyczne przejaśnienia są możliwe. Temperatura jak na pierwszy dzień listopada będzie w miarę korzystna, a wiatr pozostanie na ogół słaby. W niedzielę temperatura powietrza jeszcze nieco wzrośnie, chociaż początek dnia może być mglisty. Na czyste błękitne niebo nie mamy jednak co liczyć.

Aktualizacja: 31.10.2014 (6:40)

Autor: Rafał Maszewski

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

UWAGA: Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Nauk o Ziemi UMK i autor nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne straty wynikłe z prognozy!
© Prognoza pogody jest własnością intelektualną autora i podlega prawu autorskiemu. Cytowanie jej w mediach i dokumentach wymaga podania źródła.

 

 

Licznik odwiedzin